Data: 11 kwietnia 2016 roku
Do 29 kwietnia w filii GOK w Międzyrzeczu Górnym można oglądać wystawę "Powinniśmy wracać po swoich". Wystawa czynna w godzinach pracy filii - tel. 33 812 66 40. Organizatorami wydarzenia są: Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Beskidy", Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - okręg Śląsk Cieszyński, Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy.
Poniżej relacja z otwarcia wystawy autorstwa Damiana Kowalewskiego.
 
 "W niedzielę, 3 kwietnia w Międzyrzeczu Górnym odbył się wernisaż wystawy "Powinniśmy wracać po swoich”. "Chata Międzyrzecze" została wypełniona po brzegi - pojawiło się prawie 150 osób. Uczestnicy najbardziej poruszeni byli opowieścią łącznika w oddziale kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”, Zbigniewa Chmielniaka - obecnego prezesa Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręgu Śląsk Cieszyński. W czasie spotkania, międzyrzeczanin Damian Kowalewski, rzecznik GRH Beskidy, oraz sekretarz zarządu Związku Żołnierzy NSZ przybliżył zebranym życiorys Henryka Flame, oraz Edwarda Biesoka „Edka”, osiemnastolatka z Mazańcowic który zginął w potyczce z komunistami na Błatniej. Dzięki projektowi „Powinniśmy wracać po swoich” udało nam się po 67 latach odnaleźć bezimienną mogiłę Edka, który leżał na zboczu Błatniej. W końcu po latach doczekał się uroczystego pogrzebu, asysty honorowej, oraz grobu z „prawdziwego zdarzenia”. Zebrani goście usłyszeli również o ostatniej walce Bajana, która miała miejsce w Łazach w 1946 roku. Gospodarstwo Sztwioroków, gdzie schronienie znalazło 8 partyzantów zostało otoczone przez blisko 100 żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB, oraz MO. Po kilkugodzinnej walce partyzanci zginęli, zaś ich ciała załadowano na wóz zaprzężony w Krowę, UB zabrano z gospodarstwa młodego 11-letniego chłopca, który prowadził wóz – nie wrócił do domu, prawdopodobnie podzielił los Wyklętych. Prelegenci opowiadali również o działalności Zgrupowania „Bartka”, o sławnej defiladzie w Wiśle, kiedy to 3 Maja 1946 roku, Setki potężnie uzbrojonych Bartkowców zajęło miasto; Posterunki MO, oraz UB zabarykadowały się, a komuniści siedzieli jak mysz pod miotłą. Mówiono również o tzw. Operacji Lawina, w której zginęło w 1946r. ponad 90 żołnierzy od Bartka. Tydzień temu zespół badawczy IPN pod dowództwem Dr Hab. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł szczątki żołnierzy od Bartka, którzy zginęli w wyniku operacji „Lawina”. Na spotkaniu można było także obejrzeć filmy nakręcone przez GRH Beskidy, które pokazują działalność grupy, oraz obrazują rekonstrukcje wydarzeń historycznych.
 Dużym zainteresowaniem cieszyła się również zaprezentowana broń używana przez wyklętych. W spotkaniu wzięli udział Aleksandra Moroń - córka Tadeusza Przewoźnika "Kuby" - dowódcy plutonu ochrony sztabu "Bartka", posłowie Jacek Falfus, oraz Stanisław Pięta, księża z parafii Św. Marcina w Miedzyrzeczu, Z-ca Wójta gminy Jasienica Krzysztof Wieczerzak, historyk Marek Świerczek, grono pedagogiczne ZSP Międzyrzecze Górne, Sołtys Międzyrzecza Górnego Maria Głuc-Mrzyk, radni Gminy Jasienica i Sołectwa Międzyrzecze, oraz ONR Śląsk Cieszyński. Niestety z powodów zdrowotnych na wernisażu zabrakło gościa honorowego, byłego mieszkańca Międzyrzecza, ppor. Stefana Sieklińskiego "Stefek", z grupy bojowej Bartka. Na fejsbukowej stronie GRH Beskidy pojawi się wkrótce relacja wideo. Wystawę można oglądać do końca kwietnia w godzinach pracy "Chaty Międzyrzecze".
Szukaj:
FB
© 2012 Gminny Ośrodek Kultury Jasienica. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij