Data: 9 listopada 2015 roku
Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy  filia  w Międzyrzeczu Górnym zaprasza na otwarcie wystawy retrospektywnej "Grafika Kazimierza Moździerza". 
Wernisaż wystawy odbędzie się 18 listopada 2015 r. (środa) o godz. 18.00 w filii GOK w Międzyrzeczu Górnym - Chata Międzyrzecze.
 
 Kazimierz Moździerz urodził się 19 lutego 1918 roku we Lwowie. Zmarł w Bytomiu 25 grudnia 1997 roku. Ukończył studia w Instytucie Sztuk Plastycznych we Lwowie. W październiku 1945 roku przyjechał razem z Lwowską Operą do Bytomia, gdzie mieszkał i pracował aż do śmierci. Artysta specjalizował się w drzeworytach przedstawiających zabytki architektury Bytomia i okolic oraz ekslibrisach wykonanych techniką druku wypukłego, gdzie matrycą jest drewniany klocek.
 Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Biblioteki Ossolineum, Gabinecie Sztuki we Wrocławiu, w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
 Za swoją twórczość oraz postawę artysta był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany:
1976 – Złotą Odznaką Artystów Polskich,
1976 – Złotym Krzyżem Zasługi – za działalność artystyczną,
1983 – Złotą Odznaką – za zasługi w rozwój regionu,
1986 – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
oraz w 1991 – Medalem „Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata”, przyznanym mu przez Izraelski Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie w dowód uznania za narażanie życia, ratując Żydów w latach okupacji hitlerowskiej. Nazwisko Kazimierza Moździerza i jego siostry uwieczniono na honorowej tablicy w Parku Sprawiedliwości na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie.
Tworzył plakaty, rysunki i grafiki, jednak jego ulubioną dziedziną był exlibris, wykonywany żmudną techniką drzeworytu, który wizualnie łączył elegancję i rygoryzm kreski z prawdziwie wysmakowanym estetyzmem. Artysta doskonałe komponował ilustracje z dekoracją i liternictwem.
Kazimierz Moździerz był artystą konserwatywnym, cenił sobie dobre, stare rzemiosło. W jego pracach odnajdziemy precyzyjny kunszt graficzny, czystość linii oraz jego własną skrystalizowaną poetykę. 
 
Szukaj:
FB
© 2012 Gminny Ośrodek Kultury Jasienica. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij