Data: 22 lipca 2020 roku
W piątkową noc 17 lipca w jasienickim GOK-u odbyła się V edycja „Nocy z ceramiką” i jak zawsze było to niezwykle kreatywne wydarzenie. Formuła tych warsztatów jest niepowtarzalna, a każda edycja porusza inną tematykę w zakresie ceramiki, wzornictwa i rzemiosła. Chodzi w nich nie tylko o twórczą pracę w glinie czy „zatrzymanie się” i zbliżenie do natury. Głównym rdzeniem tych spotkań jest przede wszystkim relacja Człowiek – Tworzywo – Sztuka.
Podczas tegorocznej edycji gościliśmy Artystę Ceramika Bogdana Kosaka, który przedstawił nietuzinkowy wykład pt. „Urny - estetyczny manifest w twórczości Bogdana Kosaka”. Artysta projektuje i wykonuje głównie ceramikę użytkową i artystyczną, ale w swojej pracy twórczej nie stroni również od tematyki funeralnej. Artysta tak wyjaśnia zainteresowanie tą dziedziną: „Zaprojektowanie urn na prochy wynika z mojej potrzeby posprzątania w zakładach pogrzebowych w sensie stylistycznym. Sprowadzamy urny z zagranicy, najczęściej z Chin, które kompletnie nie świadczą o naszej kulturze i miejscu z którego się wywodzimy. W moim odczuciu urna powinna być czymś godnym, łączącym nas z naszymi przodkami i ziemią w której wszystko ma swój początek”. Po ciekawym wykładzie przyszła pora na „lekcję mistrzowską”. Tematem praktycznej części zajęć było „Naczynie na światło” - wylepiane i modelowane ręcznie przez warsztatowiczów.
Kolejne prace, które powstały podczas „nocnego ceramikowania” to już projekty własne uczestników – rzeźby, misy, filiżanki i biżuteria. W trakcie tej artystycznej nocy, nie zabrakło również długich rozmów i dyskusji na temat rzemiosła oraz wytwarzania krajowej ceramiki i porcelany.
Prowadzący warsztaty: Artysta Ceramik Bogdan Kosak „Modelarnia Ceramiczna” Cieszyn 
www.ceramikakosak.pl
Koordynator warsztatów: Agnieszka Loska 
Loska Art www.loska.pl
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy 
www.gokjasienica.pl
Szukaj:
FB
© 2012 Gminny Ośrodek Kultury Jasienica. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij