Data: 21 sierpnia 2019 roku
 20 sierpnia w filii GOK w Międzyrzeczu Górnym „Chata Międzyrzecze”, odbyło się spotkanie z majorem pilotem Tadeuszem Ćwikiem. Pan Tadeusz poprowadził wykład pt. "AMERYKAŃSKIE BOMBOWCE NAD CZECHOWICAMI CZYLI O NALOCIE BOMBOWYM NA VACUUM OIL COMPANY". 20 sierpnia był dniem 75 rocznicy nalotu na czechowicką rafinerię.

Pan Tadeusz był naocznym świadkiem tych dramatycznych wydarzeń.  Dzięki wspomnieniom Pana Majora uczestnicy spotkania poznali wydarzenia tamtych dni na tle codziennego życia podczas okupacji hitlerowskiej oraz wiele technicznych zagadnień dotyczących samego nalotu.
Pan Tadeusz urodzony  w Czechowicach, a od najmłodszych lat związanych z Międzyrzeczem, pragnął podzielić się swoimi wspomnieniami z mieszkańcami  Międzyrzecza.
Piętno wspomnianych wydarzeń ukierunkowało życiowe wybory Pana Tadeusza. Został zawodowym pilotem, szkolił kolejne pokolenia lotników w Polsce i za granicą. Przez całe życie zbierał również wszelkie informacje dotyczące alianckiego bombardowania czechowickiej rafinerii.
Wykład Pana Majora był wspaniałą, żywą lekcją historii. Serdecznie dziękujemy.
Szukaj:
FB
© 2012 Gminny Ośrodek Kultury Jasienica. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij