Data: 18 października 2018 roku
W piątek 5 października w filii GOK w Rudzicy, odbyło się spotkanie "Rudzica w zwierciadle historii". Moderatorami wydarzenia byli Juliusz Wątroba i Rafał Cekiera. W programie imprezy znalazły się m.in. wspomnienia o klubie "Ruch" w Rudzicy, ale punktem kulminacyjnym wieczoru był przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego w reż. Ewy Borysewicz pt. „Szczęśliwe miejsce, które ma poetę”. Projekcja przyciągnęła liczną publiczność, która niezwykle żywiołowo i życzliwie przyjęła film. Film powstał w ramach grantu Fundacji Banku Zachodniego WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam” przy wsparciu Urzędu Gminy w Jasienicy.
O filmie:
„Film jest opowieścią o pisarzu Juliuszu Wątrobie i jego spotkaniach z mieszkańcami Rudzicy. W pozornie banalnej codzienności – spacerach, pracy, rozmowach – bohater odkrywa świadectwa cudowności świata. Przetwarzając literacko losy współmieszkańców wsi oraz opisując dawne zwyczaje próbuje uchronić wielobarwne życie lokalnej wspólnoty od zapomnienia.
Dokument wyreżyserowała Ewa Borysewicz – urodzona w Sokółce (Podlasie) absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Po festiwalowych sukcesach jej studenckiego filmu animowanego "Kto by pomyślał?" (2009) jej debiut "Do serca Twego" (2013) został nominowany między innymi do Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale i uhonorowany Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Animateka w Lublanie. Odbyła program rezydencji artystycznej AAIR w Tokio (2012) oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie (2013). Obecnie kończy studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.”
Organizatorzy spotkania: Towarzystwo Miłośników Rudzicy w Rudzicy oraz filia Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy.
Szukaj:
FB
© 2012 Gminny Ośrodek Kultury Jasienica. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij