Zespół regionalny "Jasieniczanka" powstał w lutym 1988 r. z inicjatywy ówczesnej przewodniczącej KGW p. Marii Dziadek oraz p. Jerzego Kobieli i sołtys Jasienicy p. Anieli Jodłowiec. Zamiarem zespołu było propagowanie folkloru Śląska Cieszyńskiego poprzez pieśni, tańce, obrzędy, stroje i gwarę regionu. Wieloletnim instruktorem zespołu była p. Olga Mendrek a kierownikiem zespołu p. Jerzy Jodłowiec.
Od 2014 r. zespołem kieruje Maria Szubert. Do zespołu należy 29 osób z różnych miejscowości Gminy Jasienica a także  z Jaworza, Bielska i Skoczowa. Zespół Regionalny "Jasieniczanka" działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy. Próby odbywają raz w tygodniu (2 godziny w czwartki).
Zespołowi towarzyszy kapela w składzie :
Maria Szubert - akordeon
Martyna Pyka - skrzypce
Estera Pyka - flet
Eugeniusz Kubat - kontrabas
   Zespół Regionalny "Jasieniczanka" uczestniczy w wielu imprezach organizowanych na terenie gminy Jasienica i nie tylko. Bierze udział w corocznych obrzędach dożynkowych, spotkaniach okolicznościowych, koncertach kolęd oraz w przeglądach zespołów artystycznych ( m.in. Tydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Przegląd Zespołów Artystycznych w Brennej - gdzie w 2012 r. i 2015r. otrzymał III miejsce wśród zespołów regionalnych ). Wystawił trzy obrazki sceniczno-ludowe pt. „W gospodzie u Lorka”, „Josiynicko wilija” i „Stawiani Moja w Josiynicy” napisane przez członka zespołu pana Józefa Niesyta. W 2016r. zespół zdobył II miejsce Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Klos” w Zebrzydowicach. Zespół Jasieniczanka dwukrotnie wziął udział  w Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza w 2015 r. zdobył I miejsce wśród zespołów wokalno-instrumentalnych w Koszęcinie, a w 2016 r. zdobył główną nagrodę „Grand Prix” i statuetkę „Szczyglika” Śląskiego Śpiewania. W dorobku zespołu są dwie płyty CD z popularnymi melodiami z regionu Śląska Cieszyńskiego.

 

 

 

 

Szukaj:
FB
© 2012 Gminny Ośrodek Kultury Jasienica. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ta strona używa plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij